fbpx

Team Southampton Sport Awards

The Team Southampton Sport Awards are a chance to recognise individuals and clubs in Team Southampton for their sporting achievements this year. Nominations are open from Friday 1 March – Friday 29 March. The awards ceremony will be held on Friday 10 May at St Mary’s Stadium.

Colours Awards

Along with recognition at the Team Southampton Sports Awards, SUSU have worked with the University graduation team so that all recipients for Colours awards will also be acknowledged for their sporting achievements in their graduation ceremony and in their graduation programme, pending individual permissions.
Colours will be awarded at the discretion of the Athletic Union Committee. 
Priority will be given to graduates.
Efforts from previous years will be considered however greater weighting will be applied to the contribution of the current year.
Colours will not be awarded to an individual who has been awarded these previously (unless being awarded a higher accolade eg. from Club to Half or Half to Full).
Individuals should apply for ‘colours’ and then the Committee will apply discretion upon whether to consider the nomination for club, full or half colours
Individuals must have represented the University in their sport.
If the individual does not fall with the general criteria but you feel their level of play is of equal standard, then please nominate them detailing why.

Nomination Form

Please use the form below to nominate for both the Team Southampton and Colour Awards. 

1st Year Sports Person

The Nominees

Amelia Dawber
Charlotte Gray
Charlotte Ryan
Harry Daggenhurst
Harry Simms
Jack James
JaiKrishnan
Jaikrishnan Santha Kunjithapatham
Jasmin Galila
Jasmine Galila
Joseph Betteridge
Lauren Rossitor-Kidd
Libby Gordon
Lorena Buergi
Molly Madzarevic
Oliver Hale
Paige Palmer
Peter Horvath
Rachael Ashman
Susie Marshall
test
Tyler Barnard

The Sports Volunteer of the Year

The Nominees

Amy Long
Arianna Hannigan
Ben McCarthy
Conor White
Dylan Murphy
Ella Newman
Eloise Toms
Evie Anderson
Finlay Thomas
Finley Atherton
Harriet Dewdney
Henry Baynes
JaiKrishnan
Jaikrishnan Santha Kunjithapatham
Jonathan Curtis
Karis Ball
Lauren Knight
Maddie Ryan
Megan Daw
Nathan Cummings
Nathan Healey
Samuel Richardson
Tom Knight
Travis Arthur
William Hellier

Southampton Sports Award

The Nominees

Alexander Colquitt
Alice Houlden
Amir Mazaheri
Eloise Toms
Emily Burkje
Evie Anderson
JaiKrishnan
Lauren Knight
Neil Cooper
Riley Lamb
Southampton University Swimming Club
Southampton Vixens
SUMMA (President: Lewis Patrick)
SUWPC
Travis Arthur
UOS Roundnetclub
Volleyball Club

Most Improved Team of the Year

The Nominees

JaiKrishnan
Jaikrishnan Santha Kunjithapatham
Lydia Seed
Sam Heathcote
Southampton Roundnet
Southampton University Powerlifting Club
Southampton University Swimming Club
Southampton University Tae Kwon Do
Southampton Vixens
SURFC
SUTKD (Lauren - Team Captain)
Taekwondo Society
Thulasi Priya
Ultimate Frisbee Women\'s indoor 1st team
Ultimate Frisbee Womxn\'s Team
Volleyball Club Men\'s 1st
Volleyball Men\'s First Team

Team of the Year

The Nominees

JaiKrishnan Santha Kunjithapatham
Barbarians Rugby
Evie Anderson
Florence Blackwell
JaiKrishnan
Jaikrishnan Santha Kunjithapatham
Maxime Pennell (SUTKD) Taekwondo
Southampton University Ladies Hockey Club 1st Team
Southampton University Ladies Hockey Club 1XI Team
Southampton University Powerlifting Club
Southampton University swimming club
Southampton University Trampoline Club
Southampton vixens
Summa
SUWPC
Windsurf

Sports Person of the Year

The Nominees

Alice Houlden
Anthe Beston
Benjamin Coupland
Ceilidh Monaghan
Emma Evans
Georgia Bannister
Harry Simms
Henry Baynes
Imani Irinoye
Iris Hampstead
JaiKrishnan
Jaikrishnan Santha Kunjithapatham
Joseph Hattersley
Katie Magill
Maxime Pennell
Myolan Reddy
Pravin Mahendrakumar

Equality, Diversity, and Inclusion Award

The Nominees

Adam Richardson
JaiKrishnan

Outstanding Athlete of the Year

The Nominees

Abigail Ellerington
Amelia Dawber
Harry Simms
Iris Hampstead
JaiKrishnan
Louise Gibb
Myolan Reddy

Club Colours

The Nominees

Aaron Thomas
Adam Wright
Alec Mathison
Antonin Develay
Arianna Hannigan
Ben Smith
Benjamin Coupland
Cameron Richardson
Charlotte Ryan
Chun Cho
Claudia Ellis-Bone
Connor Loman
Conor White
Corentin Jego
Damian Caballero
Daniel Duke
Daniel Flemons
Daniel Poller
Dylan Murphy
Eloise Toms
Flynn Collins
Hattie Dewdney
Henry Samuels
Houda Zaouchi
Hum Morgan
Isabella Archard
Isra Ilyas
JaiKrishnan
JaiKrishnan Santha Kunjithapatham
Jenna Moffitt
Jessica Grace
Jessica Robins
Katherine Gardner
Lara Philpott
Lauren Knight
Lauren Phillips
Lauren Rossitor-Kidd
Lucia Ciardo
Luke Marsden
Lydia Lane
Maddie Ryan
Mala Mistry
Matthew Smith
Megan Daw
Megan Harvey
Mia Freemantle
Molly Slade
Natalia Phillips
Nathan Cummings
Oliver Whatley
Qi Kau
Riley Lamb
Romina Johnson Gonzalez
Ruby Lunn
Samuel O\'Connell
Sebastian Collie
Southampton Vixens
Thomas Miller
Tobias King-Cline
Tom Turner
Tomas Murphy
William Jeffery
Zaheer Khurami

Half Colours

The Nominees

Alex Baker
Alice Houlden
Antonia Neild
Elizabeth Stanley
Emma ward
Ethan Pantling
Hollie Jackson
Holly Scott
JaiKrishnan
Jake Wallis
Katherine Tomes
Katie Magill
Louise Gibb
Max McGeachie
Maxime Pennell
Owen Davis
Sean Kamyab
Tom Reynolds
William Cooper
Zaheer Khurami

Full Colours

The Nominees

Abigail Ellerington
Amelia Dawber
Iris Hampstead
Isra Ilyas
JaiKrishnan
Louise Gibb
Myolan Reddy
Niamh O\'Keeffe
Banner for Dominos Footer Logo